Nasze aktualności
07 czerwiec 2016

„Rząd-Samorząd” 2016, czyli XVII Giżyckie Regaty Żeglarskie

regaty w Giżycku

Zbliża się XVII edycja Giżyckich Regat Żeglarskich „Rząd-Samorząd”. Aby tradycji stało się zadość, w tym roku regaty odbędą się również na jeziorze Niegocin. Jak co roku w imprezie udział wezmą przedstawiciele ministerstw i instytucji rządowych, samorządowcy z Warmii i Mazur oraz innych regionów Polski, przedstawiciele gmin partnerskich i zaprzyjaźnionych.

 

O Rety! Regaty!

Uroczyste otwarcie regat odbędzie się o godzinie 10:00 w porcie AZS COSA Wilkasy. Natomiast zakończenie przewidziane jest na godzinę 16:00 w porcie Ekomarina w Giżycku. Trzy i czteroosobowe drużyny będą się ścigać na jachtach klasy Omega. Nowością podczas imprezy będzie jedna z konkurencji, a mowa o wyścigu pagajowym, który odbędzie się na wysokości mola w Giżycku.

 

Historia regat, czyli 16 lat minęło jak jeden dzień...


Pierwsza edycja zawodów odbyła się we wrześniu 2000 roku. Jej inicjatorami byli ówcześni przewodniczący. W regatach tych wzięło udział siedem załóg, dwie rządowe oraz pięć samorządowych. Drużyna rządowa prowadzona była przez Prezesa Rady Ministrów Jerzego Buzka, druga zaś przez rzecznika rządu Krzysztofa Lufta. Kto zwyciężył? Pierwsze miejsce przypadło załodze rządowej, w której stery objął Premier, drugie miejsce należało do samorządowców, czyli załoga Miasta Giżycka, sterowanej przez radcę prawnego Jana Małeckiego.

 

Niesłabnąca siła regat

 

Ogromne zainteresowanie regatami nie odbiło się bez echa w mediach krajowych, czego skutkiem było trwałe zagoszczenie imprezy w kalendarzu Giżycka i Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Warto wspomnieć, że jubileuszowe regaty przyciągnęły do siebie rekordową liczbę uczestników. Udział wzięły 33 załogi, z których 14 reprezentowało sferę rządową. Organizatorami oraz gospodarzami imprezy regatowej są stale od lat trzy samorządy : Miasto Giżycko – reprezentowane obecnie przez burmistrza Wojciecha Karola Iwaszkiewicza, Gmina Giżycko – wójta Marka Jasudowicza oraz Powiat Giżycki – starostę Wacława Strażewicza.
Nie przegap tegorocznych regat i zajrzyj do Giżycka. Nie może Cię tam zabraknąć!

Nasza galeria