Nasze aktualności
07 lipiec 2016

Warmia i Mazury na ekranie

mazury inspiracją dla twórców kina

Dzika przyroda, urzekające zabytki, wszechogarniający mazurski spokój. Nic więc dziwnego, ze tereny warmińsko-mazurskie stały się inspiracją dla wielu twórców zarówno popularnych seriali jak i filmowych projektów goszczących na dużym ekranie. Zanurzmy się więc w tajniki Warmii i Mazur przeniesionych w filmowy świat...

 

"Stawka większa niż życie”


Popularny serial nagrywany był w Olsztynie na Starym Mieście, na dziedzińcu aresztu,w parku nad Łyną, nad Jeziorem Kortowskim i w budynku obecnego Urzędu Marszałkowskiego. W mieście nakręcono pięć odcinków, a w 2004 roku na starówce, w miejscu gdzie Hans Kloss miał być rozstrzelany, umieszczono tablicę „Zaułek Stawki większej niż życie”.

 

„Róża”


Jeden z najgłośniejszych filmów ostatnich lat Wojciecha Smarzowskiego, który nigdy nie oszczędza swoich widzów. Film zachowany w ponurym tonie, który nie może pozostać bez komentarza. Niewątpliwie do charakterystycznej oprawy ekranizacji nastrajają miejsca, choćby okolice olsztyńskiego dworca, które zostały wykorzystane do nagrania kilku scen. Ujęcia do tego filmu powstawały również w Ornecie i Pęglitach koło Gietrzwałdu.

 

„Przystań”

Serial telewizyjny, którego zdjęcia były kręcone w malowniczej scenerii mazurskich jezior, głównie w Giżycku m.in. w bazie Mazurskiego WOPR oraz na jeziorze Niegocin. Opowieść opowiadająca o życiu zawodowym i prywatnym grupy młodych ludzi, którzy odbywają szkolenia, aby zostać ratownikami Mazurskiego WOPR.

 

„ Dom nad Rozlewiskiem”

 

A właściwie rzec można, że wszystkie sezony domu nad Rozlewiskiem, a było ich aż pięć. Fabuła filmu opowiada o życiu Małgosi, która po utracie pracy w agencji reklamowej przeprowadza się na Mazury. A gdzie spotkać można urzekające plenery wykorzystane do serialu? Okolice Ostródy i Gietrzwałdu to główne miejsca towarzyszące nagrywaniu scen. Z pewnością nie można przejść obok nich obojętnie...


To tylko niewielka część produkcji realizowanych na ziemi warmińsko-mazurskiej. Zapewne jeszcze wielu twórców zdecyduje się wykorzystać urok tego miejsca i być może powstaną tu wielkie ekranizacje, do których tłem stanie się mazurski krajobraz.

 

 

Nasza galeria