Nasze aktualności
29 czerwiec 2016

Tego o Mazurach nie wiedziałeś

mazurskie opowieści

Mazury otoczone są wieloma tajemnicami. Części z nich nawet my nie jesteśmy w stanie odkryć. Jest jednak kilka istotnych kwestii, o których chyba nie wszyscy wiedzą. A jak nie wiedzą, to się dowiedzą. Zatem startujemy!

 

 

Warmia i Mazury to nie to samo

 

Odwieczny problem turystów. Wiele osób stwierdza, że wczasy spędziło na Mazurach w... Olsztynie. Utarło się bowiem przekonanie, że wszędzie tak, gdzie są jeziora, są i Mazury. Natomiast miasta takie jak Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Biskupiec czy Dobre Miasto należą do Warmii i tylko Warmii. Zaś miejscowościami znajdującymi się na Mazurach są Giżycko, Olecko, Ełk, Mikołajki, Mrągowo czy Ostróda. Warto zatem znać granice województwa warmińsko-mazurskiego, aby nie powielać błędnych informacji.

  

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, a Hitler

O tym szlaku oczywiście każdy słyszał, ale nie każdy wie, że jest to najbardziej różnorodny i rozległy szlak wodny, i jeżeli chcesz znaleźć podobny, to w całej Europie takiego nie znajdziesz. Już sam Hitler ( wątpliwie przyjemna postać) miał w planach przebić się z mazurskich jezior do Bałtyku, co stworzyłoby ogromny szlak handlowy i turystyczny. Najciekawsze jest to, że taki pomysł był możliwy do zrealizowania!

Czarownice w Reszlu

To właśnie w tym mieście, a właściwie w jego okolicach spalono ostatnią czarownicę w Europie – Barbarę Zdunk. Z tej okazji każdego roku 21 sierpnia na wzgórzu szubienicznym przy drodze z Reszla do Korsz odbywa się interesująca impreza, na którą warto przybyć.

Szlak kajakowy Krutynią

Dlaczego warto? Jest to jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Europie. Przepłynięcie tą wyjątkową rzeką można porównać do oglądania wodospadu Niagara. Cała długość Krutyni wysadzana jest z obu stron drzewami liściastymi. Głębokość rzeki to około 65 cm, natomiast jej dno porośnięte jest wodorostami i liliami wodnymi. Warto zatem pokusić się o spływ kajakowy tą rzeką.

 

 

Nasza galeria