Nasze aktualności
20 czerwiec 2016

Noc Świętojańska w Giżycku

noc świętojańska  w Giżycku

Noc świętojańska, czyli wigilia św. Jana obchodzona jest w nocy z 23 na 24 czerwca. Co kryje się za tym tajemniczym świętem? Otóż do głównych rytuałów adaptowanego obrzędu w zależności od regionu należy bądź należało między innymi: palenie ognia, skoki prze ognisko, palenie kukły, a także tańce dziewcząt dookoła rozpalonego ogniska. Ponad to, zwyczajem było również puszczanie wianków po wodzie przez panny na wydaniu. Dziś podtrzymujemy tę piękną tradycję, która nie uległa znakom czasu. Chcesz przeżyć niezapomnianą Noc Świętojańską? Poczuć magię i urok tej najkrótszej nocy w roku? Zatem 24 czerwca będziesz miał taką okazję! Wstąp do Giżycka, by na plaży miejskiej dać się porwać wyjątkowej atmosferze. Nie może Cię tam zabraknąć!

 

Najkrótsza noc w Giżycku, czyli Noc Świętojańska zbliża się wielkimi krokami!

 

Już za chwilę najkrótsza, a za razem najbardziej magiczna oraz pełna wróżb Noc Świętojańska. Z tej okazji w Giżycku czeka na wszystkich moc atrakcji. Co czeka mieszkańców oraz gości odwiedzających to mazurskie miasto? Przede wszystkim jak co roku odbędzie się konkurs na najpiękniej upleciony wianek. Ponad to jedną z atrakcji będzie poszukiwanie kwiatu paproci, który tej nocy zakwitnie gdzieś na plaży miejskiej. Wyjątkową niespodzianką będzie także tajemnicza Zielarka i jej chatka... O czym mowa? Dowiesz się przybywając na plaże miejską!

 

Moc atrakcji!

 

Licznym konkursom z nagrodami dopingować i przygrywać będzie fantastyczny koncert pod folkowe brzmienia w wykonaniu zespołu Megitza Trio. Natomiast tuż po koncercie zagoszczą świętojańskie Rusałki, które tanecznym korowodem powędrują z nami na brzeg Niegocina. Na miejscu odbędzie się widowisko pt. „ Ogniści Weselnicy” przygotowane przez Teatru Ogniem i Tańca Jama.

 

Giżycki Centrum Kultury i Żegluga Mazurska zaprasza w piątek 24 czerwca na plażę miejską w Giżycku, gdzie podczas Nocy Świętojańskiej odbędzie się także Parada Statków! Przyjdź i zobacz co Cię czeka.

Nasza galeria